Флаг України

 

Головна мета професійної діяльності лікаря – збереження та захист життя і здоров'я людини. Доля лікаря – це здобуття нових знань, досвіду, який іноді змушує відмовитися від старого й звичного, невтомний пошук.

Сьогодні весь світ стикнувся з надзвичайною проблемою – боротьбою з пандемією, яка вже забрала мільйони життів. І саме лікарі – захисники всього людства – на передовій.

Серед видатних випускників Херсонської гімназії №20 є люди, досягненнями яких ми пишаємося й понині. Люди, які упродовж життя віддавали сили та натхнення задля порятунку інших.

У рамках тижня профорієнтації на базі Народного музею історії Херсонської гімназії №20 для учнів 5(9)-х класів були проведені музейні уроки «Випускники гімназії – рятівники людського життя».

Під час заходу гімназисти ознайомились із біографією та професійними надбаннями Олександра Семеновича Лучанського, випускника 1940 року, який з 1958 по 1990 рр. очолював медико-санітарну частину Херсонського бавовняного комбінату (нині міська клінічна лікарня Дніпровсього району).  У 1999 році їй було присвоєно ім’я її першого головного лікаря, встановлено відповідну меморіальну дошку. Олександр Семенович Лучанський був нагороджений почесним званням «Заслужений лікар Української РСР», нагороджений орденами Жовтневої революції, Вітчизняної війни І ступеня, Знаком Пошани.

Учням цікаво було дізнатися про життєвий шлях Івана Єлізаровича Картави – золотого медаліста, випускника 1913 року. У 1929 році він очолив Березнегуватську (Миколаївська область) районну лікарню. За складних умов розрухи після громадянської війни зміцнив і розширив матеріальну базу медичного закладу, а також кадри лікарів та середнього медичного персоналу, домігся електрифікації лікарні.

Після початку війни 1941-1945 рр. Іван Єлізарович очолив військовий евакошпиталь, що був у Херсоні. Воював у складі Третього Українського фронту. Завдяки його майстерності скромна сільська лікарня стала одним із провідних центрів хірургії на Півдні України.

Євген Митрофанович Курдиновський – випускник Херсонської чоловічої гімназії 1892 року, отримав звання «Лікар з відзнакою». Працював доцентом кафедри акушерства й гінекології Військово-медичної академії в Санкт-Петербурзі. Під час Першої світової війни був керівником зведеного хірургічного польового шпиталю Північно-Західного фронту. Автор близько ста наукових робіт, які в основному присвячені вивченню та аналізу захисту материнства та дитинства. Був членом правління Всесоюзного наукового товариства акушерів і гінекологів, редактором редакційного відділу акушерства та гінекології в першому виданні Великої медичної енциклопедії..

Видатний випускник гімназії 1877 року Володимир Аронович Хавкін створив першу ефективну вакцину проти холери, випробувавши на собі її безпеку для людини. На початку 1893 року Хавкін вирушив до Індії і трохи більше ніж за 2 роки, налагодивши виробництво вакцини, особисто брав участь у вакцинації понад 42 000 осіб.

Таким же вирішальним був унесок Хавкіна в боротьбу з чумою, епідемія якої вразила в 1896 році друге за величиною місто Індії Бомбей та його околиці. Прибувши туди за проханням влади, Хавкін створив першу ефективну протичумну вакцину, знову довів її безпеку спочатку на собі й протягом декількох років брав участь у вакцинації населення. У 1897 році королева Вікторія нагородила Володимира Ароновича Хавкіна одним із найвищих орденів Британської імперії.

Значними є досягнення в медичній галузі наших випускників останніх десятиліть. І саме профілізація гімназії відіграла провідну роль у виборі професії і ставленні випускників як кваліфікованих фахівців. Пишаємося сучасниками, серед яких Спірін Юрій Сергійович, завідувач відділення кардіологічної та судинної хірургії Херсонської обласної клінічної лікарні; завідувач отоларингологічним відділенням Подлєсний Сергій Євгенович та сімейний лікар Терпак Іван Петрович Херсонської міської лікарні імені Є.Є. Карабелеша; Назаров Олександр Володимирович, заступник головного лікаря з медичної частини Херсонської обласної клінічної стоматологічної поліклініки; Горбачевський Володимир Геннадійович, лікар гінекологічного відділення Пологового будинку Суворовського району ім. З.С. Клименко; лікар-онкоуролог Дундич Віталій Васильович та лікар хіміотерапевтичного відділення Херсонського обласного онкологічного диспансеру Ярига Владислава; лікар-невропатолог Херсонської міської клінічної лікарні ім. Тропіних Литвиненко Олена Вікторівна; мамолог-онколог Козіна Валерія Ігорівна; Жовніренко Андрій - лікар Львівської міської лікарні; лікарі-стоматологи Галатенко Владислав Дмитрович, Григор’єва Валентина Ігорівна, Гаврилюк Світлана Яківна та багато інших.

Херсонська гімназія №20 славиться своїми учнями, які невтомною відданою працею та яскравим життєвим шляхом залишають відбиток в історії міста, держави та всього світу. Сподіваємося, що знайомство з видатними випускниками альма-матері надихатиме сучасних гімназистів на великі звершення та відкриття.