Доброю традицією в Херсонській багатопрофільній гімназії №20 імені Бориса Лавреньова є проведення предметних тижнів. Із 21 по 25 лютого почався Тиждень початкових класів «Подорож океаном рідної мови». Були сплановані різноманітні цікаві й творчі заходи, присвячені Міжнародному дню рідної мови. Але…через війну, підступне вторгнення Росії на нашу українську землю, ми, учителі та учні гімназії, втратили можливість опрацювати заплановане до кінця. Проте маємо що показати світові за 3 дні тематичного тижня. Відчуйте, скільки любові до рідної мови продемонстрували маленькі гімназисти.

Щопонеділка, перед  першим уроком, наші учні розпочинають робочий тиждень зі співу Гімну України.  Натхненні патріотичною ідеєю, продовжили далі. Відкрив «Подорож океаном рідної мови» урок із літературного читання вчителя Архипової І.А. «Пишаємося рідною країною. В.Сухомлинський «Не забувай про джерело». У тісній співпраці вчителя й учнів, із використанням інтерактивних, ІКТ технологій, різноманітних наочних, практичних, словесних методів,  швидко дійшли до головної думки твору – «Напившись води, не забувай про джерело, з якого вона витікає».

Пізнавальним виявився урок української мови в 4–Г класі. Учитель Нейбергер Т.І. розкрила сутність Дня «Мови без кордонів». Учні довели, що слід визнавати й поважати  не лише рідну, а й мови усіх народів світу. Діти з’ясували особливості культури Індії та мовлення гінді, при цьому показали високий рівень знань із теми уроку «Розбір дієслова як частини мови». Четвертокласники  об’єднувалися в групи, використовували різноманітні форми роботи з текстом, із зацікавленістю виконували поставлені завдання, самостійно оцінювали свої досягнення в лего-діаграмах.  Урок виявив навички співпраці учнів, культуру командної роботи в режимі діалогу української та індійської культур.

Продовжив тиждень «Мовний калейдоскоп». Вівторок розпочали уроком загальнолюдської культури «Герої не вмирають» із відзначення Дня Героїв Небесної сотні. Тоді ми ще не здогадувалися, що вшановуючи пам'ять воїнів, уже через день, нас чекає нове, страшезне випробування... Упродовж дня вчителі розкривали маленьким гімназистам «Мовні перлинки для кожної людини». І тут ми поринули у світ неймовірної любові  до своєї країни. Учні промовляли скоромовки, прислів’я, приказки, грали в різноманітні мовленнєві ігри, брали участь у хороводах, українських народних іграх, переглядали мультимедійні презентації, із яких дізнавалися про цікавинки рідної мови. Поетичними перлинками  неймовірно вразили наші читці. Так Добров Олексій, учень 3-Б класу, із впевненістю продекламував вірш В.Лучука «Клятва».

Українська мова завжди була, є й буде найріднішою та наймелодійнішою для кожного українського серця:

Солов’їну, барвінкову,

колосисту — на віки –

українську рідну мову

в дар мені дали батьки.

Берегти її, плекати

буду всюди й повсякчас, —

бо ж єдина — так, як мати –

мова в кожного із нас!

Учні 4-Б класу розкрили  шанобливе ставлення словами О.Олеся: «Рідна мова! Що в єдине нас злива! Перші матері слова, перша пісня колискова! В рідній школі -  рідна мова!». Тож впевнено проголошуємо: наші гімназисти думають, мріють, читають, говорять УКРАЇНСЬКОЮ мовою! Найвеселіші гуморески, як сплав життєвої мудрості, витонченого гумору, незламного оптимізму, лунали в нашій гімназії. Пуляєва Владислава, учениця 3-В класу, розкрила особливості шкільної дружби «Маринки та Галинки». Патріотичну гумореску  П.Глазового «Кухлик» розіграли учні 4-А класу. Переконалися – наші діти вміють піднімати настрій! Спів учениці 4-Г класу зігрівав душу словами: «Моє ім'я Україна! Сонечка тепло!».  Учні 2-Г класу за допомогою цеглинок Lego підбирали необхідні слова до прислів’їв «Рідна мова – не полова, її за вітром не розвієш», «Птаха пізнати по пір’ю, а людину - по мові». Любити рідну мову можна не лише словами, а й плодами творчості вмілих маленьких долоньок. Стіннівки прикрасили коридори гімназії, а класи – виставки малюнків учнів «Я люблю мову» . До речі, від початку тижня, учні одягли вишиванки, як символ миру, тепла, життя. Гімназія розквітла усмішками, білим цвітом сорочок, кольоровими барвами народної вишивки.

Досить болюче читали  рядки О.Олеся гімназисти 4-Д класу: «Стоять твої вірні сини навкруги. Живи Україно, живи для краси! Для сили, для правди, для волі!».  Словами Г. Бірчі учні 3-Г класу зворушливо промовляли: «В моїй Україні ніхто не стріляє, ніхто не калічить, ніхто не вбиває…». Ось так наші маленькі українці й україночки змогли передати всю силу українського слова .

А далі в наше життя ввірвалися жах, сльози, біль. Війна закінчиться! Ми вийдемо на вулиці, потиснемо руки друзям, привітаємо колег. Обов'язково зможемо доробити те, що не встигли! І розкажемо про край, що люди в серці бережуть! Про білий цвіт калини! Про пісню  журавлину! Про землю, що Україною зовуть! Ми вже зараз відчуваємо єднання, згуртованість і щирість один одного!  Збережемо ж наш найдорожчий скарб – дітей України! Разом будемо шанувати, плекати, передавати наступним поколінням українську мову. Тримаймося! "Борітеся - поборете, нам Бог помагає, за нас правда, за нас слава і воля святая!"- писав незабутній наш Кобзар. Ми впевнені, що нас єднає мова! На наших очах просто зараз розквітає нація! Усе буде Україна!

Юлія КАЛАШНІКОВА,

класний керівник 3-Г класу