Сучасна освіта знаходиться в постійному інноваційному пошуку, прагне прогресивних змін. Але творити майбутнє неможливо, не знаючи або забуваючи свою історію становлення та розвитку. «Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього», – стверджує М.Рильський.

34

Думка про пошук матеріалів, розшук людей, пов'язаних із випускниками школи № 20, виникла ще на початку 60-х років, коли одним з випускників школи була знайдена в архіві історична довідка про Херсонську гімназію в 1815 на 1878 роках. З цього часу почалася в школі велика, наполеглива, кропітка робота зі збору матеріалів. Розлетілися листи, телеграми до архівів Москви, Ленінграда (на той час), Одеси, Києва. І незабаром були знайдені документи дореволюційного періоду про матеріальну базу школи, про те, на які кошти вчилися гімназисти, про предмети, які викладалися в той час, і, найголовніше, ‒ про цікавих випускників та педагогів.

12

І, нарешті, 29 вересні 1978 року було відкрито музей історії нашої гімназії (на той час Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 імені Бориса Лавреньова) унаслідок пошукової й дослідницької роботи вчителів та учнів. На відкритті музею були присутні Єлизавета Михайлівна Лавреньова (дружина Бориса Лавреньова), Марія Фортус (легендарна розвідниця) та сестра Георгія Полякова – Наталія Петрівна Полякова. Гості поповнили музей цінними експонатами.

56

За перший рік існування музею в ньому побувало 3000 чоловік.
У 1981 році постановою колегії Міністерства культури Української РСР музею гімназії присвоєно найменування «Народний музей».
Пошукова робота музею ніколи не зупинялася. Розширювалися теми, виникали нові питання, учні, батьки, педагоги знаходили цікаву інформацію. Музей став центром патріотичного та морального виховання.
«Доля випускників у долі країни» – один з основних напрямів у діяльності музею. Мета – підтримувати зв’язки з випускниками, докладно вивчати їхню подальшу долю.

78

На багатому музейному матеріалі довгий час працюють гуртки «Пошук» та «Лекторська майстерність». Група «Пошук» займається освоєнням фондів музею й пошуком нових відомостей про колишніх випускників і вчителів минулих років. З цією метою проводяться зустрічі з випускниками, їх рідними, друзями, добираються друковані матеріали, у яких розповідається про наших випускників, вишукуються спогади про них як надруковані, так і усні.

Користуючись матеріалами музею, наш учитель історії Коротецький О.О. спільно з учителем української мови Бабич Н.А., написали книгу «Літопис гімназії», видання якої приурочене до 200-річчя навчального закладу. 60% джерел книги – це саме музейні матеріали.

910

З 2013 року приміщення музею було закрито на реконструкцію, а всі експозиції та музейний фонд перенесено в тимчасове приміщення. Та все одно робота музею не припинялася: проводилися екскурсії, зустрічі з випускниками та їх родинами.

131211

Нарешті, 26 жовтня 2017 року за участю педагогів, учнів, а також небайдужих батьків та випускників навчального закладу, представників управління освіти Херсонської міської ради відбулося урочисте відкриття оновленого музею історії гімназії. За рекордно короткі терміни було відремонтовано, дизайнерськи оздоблено й оновлено величезний масив інформації про Херсонську гімназію як найстаріший навчальний заклад півдня України з 203-річною історією. Цей крок надзвичайно важливий для навчання та виховання молодого покоління.
Нині музей нараховує близько 3 тисяч експонатів, більш 400 архівних матеріалів та 1900 фотографій, представлених у численних експозиціях.

16

Одна із них – «Невтомні сіячі людяності та добра», присвячена заслуженим учителям та вчительським династіям, директорам гімназії. Пізнавальними є музейний матеріали (альбоми, фотографії, сімейні документи), що розповідають про вчительські династії Шуляків, Нейбергерів, Воликів, Руденків, Урсал, Кумейських, Митрошенків та інші.

16 1

Інша містить матеріали й артефакти, пов’язані з визначними діячами культури і науки - академіком Є.В.Тарле, письменником Борисом Лавреньовим, заслуженим діячем мистецтв кінооператором А.Д.Головнею, засновником заповідника Асканія-Нова Ф. Фальц-Фейном, багатьма заслуженими лікарями, інженерами (експозиція «Від гімназійної парти до всенародного визнання»).

1718

Гімназія з 1961 року носить ім’я Бориса Лавреньова, і йому присвячена окрема експозиція: парта, за якою сидів майбутній письменник, фотографії, альбоми, листи, афіші театральних постанов тощо.

19

Експозиція «Наші випускники – захисники Вітчизни» представляє імена тих випускників, котрі не повернулися з боїв ІІ Світової війни. Їх 33 – тих, хто залишився назавжди молодим і ніколи вже не загляне у свій клас. Це і Валеріан Бурзі – прославлений розвідник. Він став легендою (представив інформацію про нього його племінник І.К.Бурзі). Це і хлопчики з Карантинного, які віддали життя за прекрасне сьогодення.

20

Найбільш трепетною відвідувачі музею назвали нову експозицію «Незламні духом», у центрі якої – захисники України ІІІ тисячоліття, молоді люди, які стали прикладом нескореності для сучасної молоді, волонтерська діяльність Херсонської гімназії №20, а саме найактивніших патріотів, готових надати необхідну допомогу в зону АТО.

21

Активно відновилася пошукова робота. Розроблено положення, вимоги до матеріалів та визначено теми, і 20 листопада проведено жеребкування, де учні 5 – 10 класів отримали свої завдання. З відповідальними за пошукову діяльність представниками класів проведено перший інструктаж. Результати пошукової роботи планується підсумувати в березні, на день народження гімназії.

1415

Планів та ідей з розвитку музею безліч. Пошуковці Херсонської гімназії №20 уважають, що історія існування нашого музею тільки починається.

Создание сайтов

Hosting Ukraine